środa, 4 marca 2015

Procent składany

Przez jednych nazywany ósmym cudem świata, często porównywany to efektu kuli śniegowej. Procent składany czyli doliczanie odsetek do wkładu na kolejny rok, przez co, co roku odsetki są liczone od coraz to większej sumy.

Pytasz co w tym takiego magicznego? Przyjmijmy że twój prapradziadek odłożył równowartość tysiąca złotych w roku 1895 czyli 120 lat temu na odsetki rzędu 10% rocznie, jak myślisz ile złotych dostałbyś dziś w spadku z tego tysiąca? 92 709 068.82 zł ! A co gdyby przez ten sam okres odsetki wynosiły nie dziesięć a sześć procent? zamiast ponad 92 milionów spadku dostałbyś już tylko milion. Niestety tak wygląda to tylko w praktyce bo polskie reformy złotego i wywołana kilkukrotnie hiperinflacja na przestrzeni poprzedniego stulecia ograbiłyby Cię pewnie do zera. Pieniądz musi podróżować w odpowiednim czasie między rożnymi inwestycjami. Dlatego oszczędnosci trzymane całe życie na lokacie nigdy nie uczynią bogatym nikogo poza bankiem i państwem. Sugeruje się nad tym zastanowić. Pieniądz musi być w ruchu. Bo taka jest jego idea jako "środka wymiany"

Nawet złoto nie jest gwarantem utrzymania stałej wartości, z moich danych wynika ze cena złota za uncje w roku 1869 wynosiła 160$ (Przed "czarnym piątkiem") dzień później 130$ a w latach 1960 już tylko 35$, W lutym 2012 cena za uncje złota wynosiła ponad 1700$ a  trzy lata później 1207$ co przy uwzględnieniu ceny złota  z roku 1960 i inflacji w usa po dziś dzień cena uncji wynosiłaby 276,34$ Więc wynika z tego jasno złoto nie trzyma wartości, tylko zmienia ją na przestrzeni lat jak inne waluty, bo tym też jest i zawsze było odkąd zaczęto używać go jako środka do prowadzenia wymiany dóbr.

Wiem że miało być tylko o procencie składanym ale troszkę się zapędziłem :) W każdym razie na koniec mam dla was fajny kalkulator procentu składanego który uwzględnia co miesięczny dodatkowy wkład oszczędnosci do puli kapitału link poniżej
http://www.thecalculatorsite.com/finance/calculators/compoundinterestcalculator.php
Dla zainteresowanych mam także stronkę z kalkulator inflacji w US w latach między 1918 do 2015
http://www.usinflationcalculator.com/

A wszystkich którzy sądzą że małych kwot niema co oszczędzać ani inwestować zostawiam z małym zadaniem matematycznym :) rozwiązanie oczywiście podam na końcu, chce skłonić tym was do refleksji
Dwóch braci Romek i Tomek postanowili oszczędzać, obaj zainwestowali swoje pieniądze na giełdzie na 20 lat i oboje doświadczyli rocznego zwrotu inwestycji rzędu 6% rocznie. Romek zainwestował 10 000zł i przez 20 lat już nigdy nic do tego nie dokładał, Tomek zainwestował tylko 100zł ale co miesiąc dokładał systematycznie przez 20 lat po kolejne 100zł/msc który z braci będzie miał więcej pieniędzy na koniec?

Wynik: Romek po 20 latach będzie miał 32 071zł a Tomek 45 885zł
Wniosek? Systematyczność jest ważna. i najlepiej zacz Ale faktem jest też iż tomek przez te 20 lat zainwestuje ponad 2 razy tyle co Romek, Więc początkowy kapitał jest równie ważny. A bez względnie najważniejszy jest roczny procent zwrotu.1 komentarz:

  1. Na tym polega magia procentu składanego. Zaczynamy od małych kwot i stopniowo dochodzimy oszczędzając do większych, które powiększa nam jeszcze procent z odsetek.

    OdpowiedzUsuń