czwartek, 2 października 2014

Jak oszczędzać na jedzeniu

Przeciętna polska rodzina wydaje miesięcznie średnio aż 33% dochodów  na jedzenie najczęściej jest to 890zł lub około 350zł na jedną dorosłą osobę. Bez wątpienia jest to znaczna część domowego budżetu. Poniżej podam Ci kilka moich pomysłów jak te wydatki znacznie obniżyć.

1. Kupuj zawsze z listą zakupów.
Nie będziesz wtedy wydawać pieniędzy na niepotrzebne rzeczy.

2. Zrób zestawienie cen najczęściej kupowanych przez Ciebie produktów z najbliższych sklepów. Rożnicę cen produktów między sklepami sięgają często od 10 do nawet 200% !
Będziesz wiedział co gdzie jest najtaniej, PS. pamiętaj często nie opłaca się przejechać samochodem połowy miasta żeby kupić coś troszkę taniej więc bierz pod uwagę dodatkową cenę transportu.

3. Kupuj w większych paczkach
Produkty z długą datą ważności takie jak ryż,makaron, itp. Kupuj w większych opakowaniach jeśli masz taką możliwość, z reguły są tańsze ale nie kupuj ich w ciemno zawsze pierw przelicz opłacalność. Pamiętaj żeby nie kupować  dużo rzeczy które mogą się zepsuć zanim je zużyjesz!

4. Uważaj na promocje!
Na promocjach często można się naciąć i kupić coś w nieatrakcyjnej cenie, warto sprawdzić czy ta sama rzecz nie jest tańsza w innym sklepie bez promocji, Lub czy opakowanie nie jest pomniejszone w stosunku do tego samego produktu w innym sklepie (Częsty zabieg biedronki np sprzedaż makaronu 450g produkowanego specjalnie dla biedronki zamiast makaronu 500g tej samej firmy w innych sklepach)

5. Kupuj tańsze zamienniki 
Często i gęsto dopłacamy sporo za firmę produktu w którą wchodzi reklama i ładniejsze opakowanie a niekoniecznie zawsze idzie za tym w parze lepszy produkt

6. Ograniczyć jedzenie na mieście
Jedzenie na mieście jest bardzo drogie unikaj go kiedy możesz, pomoże Ci w tym planowanie posiłków na cały tydzień, kiedy będziesz wiedział co masz dziś ugotować nie będziesz miał w wymówki w stylu nie wiem co zrobić zjem coś na mieście, a i wychodź z domu zawsze najedzony, szczególnie na zakupy.

7. Ogranicz spożycie mięsa
Nie odkryje ameryki pisząc że mięso jest drogie w dzisiejszych czasach, podam Ci jednak kilka sposobów na obniżenie jego kosztów. Nie wiem jak ty ale jak ja kupie 0,5kg piersi i nie podzielę tego sobie na rożne posiłki to całość pójdzie w 2 dni żeby się nie zepsuło, a mogłoby spokojnie starczyć na 4-5dni dla jednej osoby jakby je zamrozić. Kolejnym sposobem jest organizowanie sobie kilku dni wegetariańskich w tygodniu i w ogóle nie jeść w te dni mięsa. Porada nr 3 mięso można wykorzystać dwukrotnie, raz do zrobienia zupy a kolejnego dnia w drugim daniu. Ostatnią radą będzie kupno jak najmniej uprzednio przygotowanego produktu, gotowe skrzydełka tylko do podgrzania będą droższe niż zwykłe skrzydełka, filety z kurczaka wyjdą Ci drożej niż kupno całego kurczaka i samodzielne go podzielenie.

8. Staraj się kupować jak najmniej wstępnie przygotowane produkty
Tak jak pisałem w poprzednim punkcie o kupowaniu całego kurczaka i samodzielnym filetowaniu zamiast kupowania np osobno piersi i udek z kurczaka, to samo tyczy się innych produktów np włoszczyzny do zupy która będzie znacznie droższa jeżeli będzie pakowana w plastik i wstępnie oczyszczona z listków.

9. Warzywa i owoce kupuj sezonowo i zamrażaj lub kiś
Np. Kiszona kapusta zimą kosztuje nawet 5 zł za kilogram. W sezonie za świeżą płaci się 50gr,. Samodzielne ukiszenie wymaga tylko dosypania soli i chłodnego pomieszczenia, w którym kapusta będzie przechowywana.

10. Do sklepu chodź przed zamknięciem 
Reguła ta tyczy się raczej większych sklepów które mają dużo towaru, czasem nie zdąży się sprzedać i obniżają cenę żeby towar sprzedał się zanim trzeba będzie go wywalić z półek ale z takimi rzeczami trzeba uważać żeby nie stało u nas za długo żebyśmy się nie zatruli albo nie zmarnowali kasy na produkt który trzeba będzie później  wywalić

11. Rób sam zamiast kupować!
Brzmi dość hardcorowo ale zaczyna się od zwykłego pieczenia ciasta zamiast kupowania po sadzenie w ogrodzie czy na parapecie/balkonie aż po pieczenie chleba samemu do makaronu, wędlin i sera!

12. Jedz mniej!
Z badań wynika że 52% Polaków ma nadwagę w tym 15% choruje na otyłość,Liczby te z roku na rok rosną! A niedowagę ma tylko 5% kobiet i 1,5% mężczyzn. Więc zdecydowanie jest z czego chudnąc, jedzmy mniej wyjdzie nam to na zdrowie.


 

3 komentarze:

 1. Dużo pożytecznych rad.
  Zwłaszcza punkt: 10. Do sklepu chodź przed zamknięciem
  jest bardzo skuteczny ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przede wszystkim, udając się do supermarketu idźmy tak w konkretnym cel, z konkretną listą zakupów i starajmy się nie patrzeć na inne produkty które nas nie interesują. Przeważnie ludzie wydają najwięcej pieniędzy wtedy kiedy idą do marketu po jedną rzecz a wychodzą z kilkoma.

   Usuń
 2. W kwestii promocji najlepiej zaopatrzyć się w odpowiednią aplikację, która pomoże nam wyszukać interesujące promocje. Taka Gazetka e.leclerc chociażby gdzie możemy przebierać w promocjach ponad 70 sklepów. Dzięki temu faktycznie możemy oszczędzić sporą kwotę rocznie, która nie raz przekracza 1000 zł.

  OdpowiedzUsuń