piątek, 4 września 2015

Najbogatszy człowiek w Babilonie recenzja

Bez wątpienia mamy tu do czynienia z bestsellerem na skale światową, książka która moim zdaniem jest marketingowym hitem i geniuszem biorąc pod uwagę okres w którym została napisana.

Lata 20 poprzedniego wieku były okresem wielkiego kryzysu , ta książka wpasowała się w ten czas idealnie nawiązując do starożytnego Babilonu i "ukrytych/zapomnianych prawd o pieniądzach z tamtego okresu" do tego jeszcze ten tytuł, no po prostu ponadczasowy majstersztyk, szczególnie jeśli dodamy do tego fakt ze rozdziały są napisane jako opowieści z odpowiednio dobranym językiem, Ale dla mnie niema w tym nic więcej, rady w niej zawarte to raczej zdrowy rozsądek niż jakieś spodziewane magiczne sztuczki które odmienią czyjeś finanse aczkolwiek z drugiej strony to w końcu tylko pieniądze, Czy warto? czy żałuje wydanych na nią pieniędzy i czasu na przeczytanie? Nie, nie do końca. Bo mimo ze książka prawi o rzeczach oczywistych czasem warto sobie o nich przypomnieć. A i jeszcze jedno pierwszy raz czytałem ją w angielskim oryginale to co dostałem w empiku to jakiś bajzel a nie oryginał, książka zawiera dodatkowe notki i komentarze, jest raczej lekko ponad 120 stronicową recenzją z bonusem. osobiście czuję się troszkę oszukany i poleciłbym szukanie tej książki w innym wydaniu, oryginalnym.

Dla zainteresowanych pozycją, postaram się napisać streszczenia co ciekawszych rozdziałów.

VII Leków Dla Chudej Sakiewki:
1. Zacznij swą sakwę tuczyć (Odkładaj przynajmniej 10% swoich zarobków zgodnie z zasadą płać najpierw sobie, czyli pierw odkładam a dopiero później wydaje na życie to co mi zostanie)
2. Kontroluj swe wydatki ( Spisuj sobie budżet)
3. Spraw by twoje złoto się mnożyło (inwestuj- Naprawdę kolejna świetna rada :D)
4. Chroń swe skarby ( inwestuj bezpiecznie albo chociaż rozważnie z zimną głową, nie słuchaj rad ludzi którzy na pieniądzach się nie znają, dywersyfikuj itd itd
5. Uczyń swe mieszkanie zyskowną inwestycją ( Posiadaj dom phhh ale znowu pojechali,  co ;D)
6. Za w czasu zadbaj o swoją przyszłość ( Za emeryturę rzędu 30% raczej w przyszłości nie pożyjemy, ale jakoś ponad 90% społeczeństwa nie potrafi tego faktu przyswoić )
7. Stale zwiększaj swą zdolność zarabiania poprzez nabywanie i szlifowanie umiejętności

V Praw dotyczących złota: 
1. Złoto przychodzi chętnie i w coraz większej ilości do każdego, kto odkłada nie mniej niż dziesiątą część swych zarobków, by stworzyć kapitał na przyszłość dla siebie i dla swej rodziny.
2. Złoto pracuje cierpliwie i wytrwale na swego mądrego właściciela, który znajduje mu zyskowne zajęcie, dzięki któremu ono rozmnaża się niczym stado na pastwisku.
3. Złoto gromadzi się pod opiekuńczymi skrzydłami, by uzyskać ochronę ze strony ostrożnego właściciela, inwestującego zgodnie z radami ludzi naprawdę znających się na inwestowaniu.
4. Złoto wymyka się ludziom inwestującym w coś, na czym się nie znają, albo w coś, czego nie aprobują ludzie wprawni w inwestowaniu
5. Złoto ucieka od ludzi próbujących je zmuszać do generowania niemożliwych zysków, jak też tym, którzy idą za głosem oszustów i kanciarzy, oraz tym, którzy w inwestowaniu ufają własnym romantycznym pragnieniom lub własnemu niedoświadczeniu.

6 komentarzy:

 1. Bardzo dobra recenzja. Dzięki Twojemu blogowi przeczytałem tę książkę i spodobała mi się. Dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka zapowiada się ciekawie, myślę, ze warto ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Twoja recenzja mnie bardzo zainteresowała. Książka wydaje się być bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 4. Powiem szczerze, że książka wygląda na bardzo interesującą. Muszę kiedyś po nią sięgnąć bo lubię tego typu poradniki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Miałam okazję zapoznać się z tą pozycją i muszę przyznać że jest na prawdę bardzo wartościową książką.

  OdpowiedzUsuń
 6. Lektura wygląda na prawdę interesująco, więc myślę że warto jej poświęcić trochę czasu na przeczytanie.

  OdpowiedzUsuń