piątek, 3 października 2014

Historia Pieniądza na świecieWiedza na której brak nie może sobie pozwolić żaden inwestor ani oszczędzający. Absolutne "must know" w dziedzinie finansów, Co to jest pieniądz? skąd się wziął? i historia pieniądza na świecie. Ta wiedza zatrzęsie twoim wyobrażeniem na temat pieniędzy i wyjaśni zachowanie rynków.

Najprościej mówiąc pieniądze są środkiem wymiany w handlu. Wprowadzono je żeby ułatwić wymianę dóbr, z początku ludzie zwyczajnie pożyczali od siebie gdy żyliśmy jeszcze w małych plemionach, kiedy społeczności zaczęły się rozrastać a plemiona mieszać i wymieniać między sobą, pożyczanie przestało być bezpieczne i zaczęto wymieniać się za towary, opierając wymianę o rzeczywistą wartość towarów.
+9000 p.n.e Handel Żywymi Zwierzętami. 
Zwierzęta są uważane za najstarszą formę waluty, były i będą zawsze jednym z podstawowych dóbr. Ale wyobraź sobie że na świecie niema pieniędzy jaka jest wartość kury w stosunku do kozy, Co nawet jeśli masz dość kur które teoretycznie przekraczają wartość kozy, ale druga osoba nie chce się wymienić bo nie potrzebuje tak dużej ilości kur a ty nie chcesz wymieniać innych rzeczy, musiałbyś wymienić część kur na inne dobra które druga osoba chętniej wymieni za swoją kozę. Co tworzyło niepotrzebne problemy poza tym zwierzęta nie są bezpiecznym ani łatwym w przechowywaniu dobrem, część z nich może zachorować, umrzeć w kataklizmie, albo zwyczajnie ucięć bądź zostać ukradziona.9000-6000 p.n.e  Rolnictwo i ziarno
Mówi się że początki rolnictwa wzięły się z Mezopotamii około osiem tysięcy lat temu, ziarno od razu okazało się lepszym środkiem wymiany handlowej, Po pierwsze o wiele łatwiej transportować i przechowywać ziarno niż zwierzęta, po drugie posiada ogromną wartość jako środek pożywienia

4000-3000 p.n.e Początki monet 
Po pewnym czasie ziarno stało się tak popularnym środkiem wymiany że dla ułatwienia wymiany wprowadzono jednostkę miary dla wagi ziarna pierwszą z nich był prawdopodobnie Shekel (~11gram) A dla uniknięcia ciągłego mierzenia zaczęto pieczętować pakunki z racji niedokładności i  oszustów władze wprowadziły oficjalne certyfikaty wagi/wartości.

2000-1000 p.n.e Era metalowych monet
Ludzie nauczyli się obroki metalu i zaczęli nim handlować, metal jako bardzo trwały materiał okazał się być świetnym nośnikiem handlu , Lecz nie miał zbyt dużej wartości dlatego nie można było nim sfinansować drogich zakupów Egipcjanie używali go w postaci pierścieni, 700 p.n.e Pierwsze wybijane srebrne monety podobne do tych dzisiejszych powstały w królestwie Lydia znajdującym się na terenie dzisiejszej Turcji wartość tych monet była większa od zwykłych miedzianych czy stalowych  ze względu na ich rzadkość, trwałość i szlachetność, kolejno wprowadzono monety złote porównywane kolorem do zboża które było symbolem dostatku, wartość złota jako waluty jest w dużej mierze umowna.

600 n.e Papierowe banknoty
Początki papierowych pieniędzy miały miejsce w chinach zaraz po wynalezieniu papieru chińscy kupcy wystawiali kwity potwierdzające ulokowanie u nich depozytu w miedzi/srebrze i wymieniali je z powrotem na towary takie jak skóry, ziarno, bydło czy inne dobra bądź z powrotem na monety jeśli zachodziła taka potrzeba, dzięki temu byli w stanie uniknąć wymiany ogromnych ilości miedzianych monet przy dużych wymianach wartościowych dóbr, Chińskie władze zauważyły zalety papierowych pieniędzy i zmonopolizowały proces na swoją korzyść w XIVwieku papierowe kwity przezywały swój rozkwit w chinach. w XIII wieku papierowe pieniądze dotarły także do europy dzięki podróżnikom takim jak Marco Polo i Wiliamowi Rubruck. Marco Polo napisał o tym w swojej książce pod tytułem "Podróże Marco Polo" w rozdziale  "How the Great Kaan Causeth the Bark of Trees, Made into Something Like Paper, to Pass for Money All Over his Country." Zanim kwity zdążyły dobrze rozprzestrzenić się w europie przez 200 lat chiny zdążyły przeżyć ciężki kryzys ekonomiczny, produkcja papierowych banknotów urosła znacznie ponad ich wartość przez co inflacja szybowała, ostatecznie Chiny zaprzestały korzystania z banknotów od roku 1455 i nie wprowadzały ich powtórnie do użytku przez kolejne kilkaset lat. Pierwsze Europejskie kwity były respektowane wyłącznie osobiście osobom którym je wydano ale wkrótce stały się "pisanym poleceniem wydania zapłaty komukolwiek kto był w ich posiadaniu, w roku 1601w Szwecji zostały wydane pierwsze europejskie banknoty, niestety w roku 1664 bank wyczerpał zapasy miedzi i zaprzestał swojej działalności. Dzięki dobremu prosperowaniu prywatnych angielskich banków które opierały swoją wymianę na złocie system rozprzestrzenił się na całym świecie w Anglii praktyka ta trwała do 1694 roku a Ameryce do 1913 po tym czasie papierowe pieniądze zostały ujednolicone i autoryzowane jedynie przez banki narodowe które opierały się na skarbie państwa ale obywatele nie mogli już wymieniać banknotów na złote i srebrne monety w bankach w roku 1971 Rząd USA zrezygnował z opierania wartości dolara na złocie. Od tego czasu Dolary nie mają żadnej realnej wartości.

WARTO PRZECZYTAĆ
REFORMA WALUTOWA W POLSCE W 1950r

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza