wtorek, 30 grudnia 2014

Postanowienia i cele noworoczne.


Cześć, parę dni temu przeczytałem post Zdzisława z Abecadła finansów osobistych na temat jego postanowień noworocznych i zainspirował mnie do naskrobania czegoś na ten temat u siebie, mimo że nigdy nie byłem fanem "postanowień noworocznych" głównie ze względu na spontaniczność moich własnych postanowień, nie miałbym tyle czasu żeby czekać z pewnymi postanowieniami do końca roku żeby się ich podjąć, dodatkowo wszystkie te negatywne powiązania z postanowieniami noworocznymi. Wystarczy wejść na google wpisać tę frazę i wyskoczy nam cała masa memów mówiących o bezsensowności tychże postanowień, bo większość ich nie spełnia. Pójdę krok dalej. Pragnę zauważyć że nie o datę tu chodzi a o ludzi. Większość nie spełnia swoich postanowień, Nigdy. Tu leży według mnie prawdziwy problem.  70-90% ludzi ma słomiany zapał do większości rzeczy, szczególnie tych nieprzymusowych i mam tu na myśli przymuś innych jak i sytuacji która nas do czegoś zmusza bez tego większości z nas ciężko coś zrobić. Aż dziw bierze że ludzie wstają jeszcze do pracy. Strasznie negatywny początek wiem, Ja też nie wywiązuje się ze wszystkich swoich postanowień i celów. Ale to Dobrze! Już tłumaczę dla czego.

Porażka jest wpisana w ludzkie życie. Jeśli nie upadasz raz na jakiś czas to znak ze nic nie robisz albo za mało od siebie wymagasz. niepowodzenia potrafią uczyć, motywować i budować, Ale też niszczyć. Kilka dni temu słyszałem fajne zdanie na temat starego powiedzonka. "Co Cię nie zabije to wzmocni" Bodajże wykład pana Jacka Walkiewicza na TEDx (Propsy dla Studencki-portfel.pl za linka) Nie prawda, co Cię nie zabije to cię nie zabije ale niekoniecznie wzmocni, może sponiewierać i zostawić połamanego. Można by się tu kłócic że Jacek zabrał się za to powiedzenie za dosadnie bo to tylko powiedzenie i jest w nim pewna stara mądra prawda która się sprawdza, i tak i nie. Wszystko zależy tu według mnie od nastawienia człowieka do życia. Oraz jego otoczenia i doświadczeń bo to też ważne, Bo warunki by rosnąć trzeba sobie stwarzać, ciężko urosnąć tak po prostu samemu z siebie, czasem mamy to szczęście że znajdujemy się w otoczeniu które wystawia nas na te warunki i wtedy rośniemy jako człowiek, niejako zmuszeni przez los by się rozwijać. Różnie czasem przez właśnie te negatywne sytuacje które zmuszają nas do zmierzenia się z czymś z czym w przeciwnym wypadku sami nie mielibyśmy zamiaru się mierzyć ale przyparci do muru musimy. Ważne są też sukcesy bo to one dają nadzieje na powodzenie, światełko w tunelu, przysłowiową marchewkę.Więc po tym wszystkim chciałbym przejść do sedna jak powinno wyglądać wyznaczanie sobie przez nas celów według mnie.

Lista postanowień, powinna być mała (1-2dużę cele) lub kilka drobniejszych nawyków. Wielu ludzi postanawia naglę że spłaci kredyty,zacznie oszczędzać,schudnie,przestanie palic, nauczy się nowego języka, znajdzie lepszą pracę,będzie bardziej produktywna i szczęśliwsza a wszystko zaczynając od zaraz. Czasem i superman by nie podołał temu wszystkiemu na raz. Także po pierwsze mniej i nie wszystko na raz. A po drugie z głową. Samo schudnę brzmi zbyt ogólnie jako postanowienie i wykonanie tego postanowienia nie jest mierzalne z dnia na dzień. postanowieniem powinien być codziennie egzekwowany plan treningowy i dietetyczny. Co widać z dnia na dzień. bo na koniec dnia wychodzi czy ćwiczyłeś i co jadłeś. I niemożna tego odwlekać na kolejne dni. Dzień mija i albo zrobiłeś co miałeś do zrobienia albo nie, proponuje zdobywać mounteverest naszych celów poprzez nawyki.


MOJE POSTANOWIENIA/CELE NA 2015
1. Otworzyć e-wydawnictwo/sklep z książkami
2. Bieg na 3km zejść z czasem na 13min 30sekund (biegam od jakiegoś czasu w tym roku więc to raczej kontynuacja i utrzymanie niż nowy cel) chce to uzyskać biegając 2dni w tygodniu po 30-60min zależnie od możliwości.postanowienie to związane jest z wojskowymi testami.
3. Oszczędzać co najmniej 10% moich zarobków na konto oszczędnościowe, czemu tak mało? Bo reszta będzie szła w kierunku mojego pierwszego celu na nowy rok.(nawyk oszczędzania jest^^)
4. Zmienić pracę na stałą i lepiej płatną (szkolenia wojskowe pozaliczane)
5. Skrupulatne blogowanie przez cały rok minimum 4-8 wpisów w miesiącu

*Jak widać w przyszłym roku jedynym nowym celem będzie e-sklep z książkami, będę o tym przedsięwzięciu pewnie sporo pisał tu na blogu. reszta to tylko kontynuacja i realizacja do końca już podjętych, puki co sprawnie idących działań.

Mam nadzieję że miło spędziliście święta, przy okazji życzę wszystkim szczęśliwego nowego roku i spełniania waszych postanowień i marzeń na 2015. A i najważniejsze podzielcie się waszymi postanowieniami na przyszły rok w komentarzach!

5 komentarzy:

 1. Konkretne, ambitne cele, życzę z całego serca, żeby wszystkie zostały zrealizowane (szczególnie mocno trzymam kciuki za to pierwsze :) )

  Tak w ogóle to bardzo, bardzo przyjemny blog. Co prawda zdążyłam póki co rzucić okiem zaledwie na kilka wpisów, ale to wystarczyło, żeby przekonać mnie do śledzenia Twoich dalszych poczynań :). Zakładam, że lektura tego bloga oprócz sporej dawki motywacji przyniesie mi też - a może przede wszystkim - rzetelną wiedzę, dlatego właśnie zyskał Pan nowego stałego czytelnika.

  A tak na marginesie, dobrze byłoby zrobić osobną zakładkę "o mnie" czy coś w tym stylu. Wiem, że w spisie treści można znaleźć informacje na Pana temat, i być może preferuje Pan taki minimalistyczny styl bez tysiąca niepotrzebnych zakładek, ale mówię szczerze, z pozycji czytelnika, że trochę bardziej komfortowo byłoby wiedzieć od początku z kim się ma do czynienia, zamiast szukać informacji o autorze bloga w archiwum :P

  Pozdrawiam i życzę szczęścia w Nowym Roku!

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej, dziękuje za miłe słowa i sugestie. Nic tak mnie nie cieszy jak przybywający stali czytelnicy :))) Co do zakładki "O mnie" to obiecuje że pojawi się w tym miesiącu, wcześniej nie miałem na nią pomysłu i zwyczajnie odstawiłem na później.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gratuluje.
  Moje to:
  - schudnąć 5 kg.
  - regularnie ćwiczyć
  - zacząć oszczędzać
  Jak na razie tylko z wagą jest ok. resztę muszę dopracować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Też fajne postanowienia, bardziej je sobie sprecyzuj. Widzę że masz stronkę o kontach osobistych, jakieś teraz polecasz?

  OdpowiedzUsuń