piątek, 30 stycznia 2015

Dywersyfikacja oszczędnosci część 1 GPW

 

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego to rozkładanie ryzyka na różne instrumenty finansowe

W oszczędzaniu przychodzi taki moment w którym odkładanie zaczyna powoli przechodzić w inwestowanie, no bo środków na koncie coraz więcej, a jak wiadomo niema co trzymać wszystkich jajek w jednym koszyku bo jak coś się rypnie to niema nic ^^

Tylko pytanie jak najlepiej dywersyfikować, odpowiedz dla każdego będzie tutaj troszkę inna zależnie od jego tolerancji ryzyka ale i ilości oszczędnosci, bo o tyle o ile mając tysiąc złotych można znaleźć jakąś lokatę tak grać tą kwotą sprawnie na giełdzie papierów wartościowych niema co, nawet jak ktoś lubi duże ryzyko, aczkolwiek dla mnie inwestowanie pierwszego tysiąca na GPW albo new conect byłoby totalną głupotą ponieważ duże emocjonalne przywiązanie do wyniku inwestycji bardzo łatwo wpływa na naszą umiejętność chłodnej kalkulacji i oceny inwestycji i podejmowania dalszych z nią związanych decyzji, kto grał na giełdzie całą pulą oszczędnosci wie jak bolą wtedy wahania spółki. Emocjonalny rollercoaster, można dużo stracić ale i dużo zarobić.

Czy aby na pewno jesteś bezpieczny? Jak dywersyfikować akcje.

Wielu inwestorów myśli że jak ma już kupione akcje dwóch/trzech spółek zamiast jednej to już dywersyfikuje oszczędnosci i wszystko jest si :) Nie, nie jest. Po pierwsze należy zastanowić się czy spółki nie są ze sobą w jakiś sposób powiązane np obie to akcje spółek które ściśle są powiązane z ceną ropy i wtedy jak ropa zrobi klops to takie akcje robią to samo razem. Poza tym nawet trzy różne akcje to tylko dobry początek a nie strategia, nawet jak czujesz że masz super przeczucie co do ich przyszłości. Statystyki mówią że 8% polaków grających na GPW nie dywersyfikuje wcale, 42% posiada 2-3 akcje, a 39% inwestorów posiada od 4 do 7 akcji 11% posiada 8 lub więcej rożnych akcji. Nie wiem na ile te dane z ankiety na gazeta.pl są realne ale wcale bym się nie zdziwił jakby tak było. Optymalne wydaję się posiadanie 4-5 rożnych akcji w swoim portfelu inwestycyjnym z kilku powodów. Po pierwsze nawet jak któraś firma zbankrutuje to dalej mamy 75-80% oszczędnosci przy założeniu że wartość pozostałych się nie zmieniła i że w każdą spółkę zainwestowaliśmy tyle samo. Po drugie potencjalny hicior który wybije się na tle innych spółek dalej ma szanse wnieść do zysków sumę która będzie cieszyła oko. Po trzecie im więcej spółek w portfelu tym więcej dla nas informacji do śledzenia. A to już zabiera nasz cenny czas.

Jaka suma dobra na start na GPW?

Tak więc zakładamy że kupimy sobie na początek akcje  trzech spółek i sukcesywnie będziemy dążyć do tego żeby posiadać ich 4-5 z jaką kwotą wejść na start żeby to wszystko się opłacało i prowizje nie zjadły twojego zysku. Z reguły na naszej polskiej giełdzie prowizja to 0,39% ale nie mniej niż 5zł czyli jeśli kupiłeś akcje za 500zł to 0,39% od tej sumy wyniesie 1,95zł więc zapłacisz 5zł za transakcje a nie 1,95zł. Optymalnym wyborem będzie wykonywanie transakcji za około 1300 zł w górę.
Ponieważ 1300zł x 0,0039 =5,07 zł. Więc biorąc pod uwagę że zaczynamy od trzech spółek sugeruje że minimalna opłacalna kwota rozpoczęcia inwestowania na giełdzie po zaokrągleniu do tysięcy to 4000zł. Uważam że jeżeli nie masz tyle to zwyczajnie się nie opłaca wchodzić na giełdę. Ponadto inwestowanie wszystkich oszczędnosci jakie się ma na giełdzie jest nie tylko ryzykowne ale i moim zdaniem mało rozsądne. Dlatego uważam że zanim zainwestuje się owe 4 000 zł na giełdzie powinniśmy mieć co najmniej drugie tyle oszczędnosci w innych miejscach jako nasz fundusz awaryjny czy poduszkę finansową

 http://kurylko.blogspot.com/2015/01/dywersyfikacja-oszczednosci-czesc-1-gpw.html

2 komentarze:

  1. Cześć,

    Życzę powodzenia w dalszym inwestowaniu. Ja osobiście poszedłem głównie w biznes, aktualnie poszukuję inwestora, aktualnym etapem jest wycena marki by przyciągnąć więcej potencjalnych osób.

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. bardzo interesujący artykuł. Wiele przydatnej wiedzy, którą można wykorzystać w praktyce i również potestować zachowanie na giełdzie.

    OdpowiedzUsuń