czwartek, 15 stycznia 2015

Najlepsza inwestycja


Prawda niestety jest taka że niema jednego najlepszego sposobu dla każdego. Więc przemyślenia które dziś piszę są tylko i wyłącznie z mojego własnego punktu widzenia.

Przeglądałem przez ostatnie kilka miesięcy wiele opcji. Konta oszczędnościowe, lokaty, fundusze inwestycyjne, inwestycje w złoto/srebro, alkohole, Antyki, samodzielna gra na giełdzie, fundusze emerytalne IKE i IKZE. Nie o wszystkim pisałem ale na dziś dzień nie widzę w tym wszystkim zbyt dużego potencjału ponad zabezpieczenie przed inflacją. Jedynie poza osobistym graniem na giełdzie ale to tylko potencjalnie bo sam kiedyś troszkę grałem i wiem że to ciężki kawałek chleba dla biednych płotek wśród grubych ryb. ;))

Często mówi się że inwestycja w siebie jest najlepsza. Może i coś w tym jest. Ale nie wierzyłbym w to ślepo. Bo i tu trzeba trafić. Więc do czego zmierzam? Myślę że już wiesz. Inwestycja w własny biznes wydaje mi się najodpowiedniejszą inwestycją dla mnie na dziś. Ale czy to znaczy że wyjmę od razu całą kasę z konta oszczędnościowego i zainwestuje całość w mój nowy projekt? I nigdy nie pomyślę już o innych opcjach? Zdecydowanie nie. Inne opcje poczekają na lepsze czasy. Wciąż czekam aż nasza Polska giełda wejdzie znowu w Hosse, wskoczę w nią wtedy około połową swoich oszczędności ale do tego czasu zbieram "poduszkę finansową" na koncie oszczędnościowym i pracuję nad projektem e-sklepu/wydawnictwa książek. Dlatego też mam mniej czasu na pisanie niż mi się wydawało że będę miał. Ale cele na ten miesiąc już powoli spełniam. (Ps zgodnie z sugestią z komentarza dodałem też zakładkę "Autor" na blogu)

Kupiłem hosting i domene od hostinghouse.pl i wydałem na nie o dziwo tylko 66zł  Ale spokojnie nie dałem wrobić się w sytuacje w której przedłużenia w przyszłym roku będą kosztowały 400zł. Za przedłużenia zapłacę około 100zł rocznie, przy dzisiejszym cenniku. Pytanie tylko jaka jest jakość ich usług? Czytając opinie w sieci nie zauważyłem niczego niepokojącego, odwiedziłem też strony firm które korzystają z ich usług i muszę powiedzieć że wszystko wygląda ok. Teraz czekam tylko aż przelew do nich dojdzie i zacznę pracować nad stroną. Planuje postawić to wszystko na razie na szablonie wordpressa który znalazłem w sieci, dla zainteresowanych jest to szablon "Publisher" od Templatic.com

Planuje serie wpisów o analizie swot oraz analizie rynku i strategii marketingowej. Głównie dlatego że są to rzeczy którymi aktualnie będę się zajmował podczas realizacji tego projektu. Oczywiście w między czasie pojawi się też pewnie artykuł o inwestowaniu w złoto, i zarządzaniu własnym czasem bo to rzeczy którymi się interesuje a z ostatnią walczę :D

6 komentarzy:

 1. Po nacjonalizacji OFE też jak na razie nie widzę wielkich możliwości inwestycyjnych na GPW. Biznes to najlepsza inwestycja a lokaty traktuje jako zabezpieczenie oszczędności przed inflacją.

  OdpowiedzUsuń
 2. dokładnie tak jak mówisz, miło że się wypowiedziałeś dzięki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki Piotrze za ten wpis, myślę, że zgadzam się z tymi wnioskami co do inwestowania. Moim zdaniem dwie najlepsze inwestycje to w: a) siebie, b) własne aktywa - działalność dochodową ;) Oba te rodzaje inwestycji sprawiają, że się rozwijamy a przy tym budujemy nasze własne metody zarabiania i pomnażania kapitału. Reszta to przysłowiowa wiśnia na torcie, w przypadku jeśli samodzielnie mamy wchodzić w temat i popełniać błędy na własny koszt. Powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej Michał trafiłeś doskonale z tym porównaniem "wiśnia na torcie" Widzę też że interesujesz się inwestowaniem w antyki. Świetny temat. Byłem u Ciebie i jeszcze na pewno wrócę jestem ciekawy kolejnych twoich wpisów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cześć...

  Okazje rzeczywiście się trafiają, jednak zgodnie z myślą tego artykułu, nie są okazją dla każdego portfela. Wszystko zależy od tego jaką strategię przyjął inwestor, jak zbudował swój portfel i jaki kapitał może poświęcić by nie łamać zasad zarządzania ryzykiem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się, że warto inwestować w swój rozwój i biznes. W praktyce inwestowanie to nie sposób na 1000% rocznie, a jak już ktoś wspomniał, bardziej "wisienka na torcie", kiedy zależy nam by zacząć zarabiać wyższe kwoty dysponując mniejszym kapitałem. Warto moim zdaniem po pierwsze zgłębiać swoją wiedzę, by zakładając biznes wiedzieć jak wypełnić wniosek ceidg 1 czy vat r. Dobrze jest szukać pomysłów na proste, niskokosztowe działalności, a następnie je testować. :)

  OdpowiedzUsuń