poniedziałek, 6 października 2014

Jak oszczędzać pieniądze

Kiedy w Polsce mówi się o oszczędzaniu od razu słychać krzyki typu "Ciekawe z czego mam oszczędzać"  
Krzyczy tak każdy niezależnie od tego ile zarabia, nie potrafimy żyć poniżej naszych środków i wydajemy wszystko co mamy. Dzisiaj wprowadzę Cię w temat oszczędzania krok po kroku, bez drastycznego obniżania twojej jakości życia. Zobaczysz że jednak możesz oszczędzać pieniądze nawet kiedy myślisz ze z twojej pensji  niema z czego.

KROK PIERWSZY:
Absolutnie koniecznie musisz mieć budżet domowy żeby móc kontrolować swoje wydatki, beż tego nie ruszysz dalej ani kawałek. żeby zobaczyć mój bardziej szczegółowy artykuł na temat tworzenia budżetu domowego i mój darmowy kalkulator Budżet1.0 kliknij tutaj 
 • Postaw na systematyczność i rzetelność
 • Kieruj się potrzebami, a zachcianki przesuń na drugi plan.

KROK DRUGI:
Wiesz już po co robić budżet i jak powinien mniej więcej wyglądać, spisałeś swoje średnie miesięczne wydatki. Teraz pora nauczenie się żyć według budżetu tak żeby zacząć odkładać na twój krok drugi czyli pieniądze na czarną godzinę na początek Celem niech będzie 1000zł  Anglicy i Amerykanie mówią "Save for a rainy day" (Oszczędzaj na deszczowy dzień) Dlaczego akurat tak? bo możesz mieć pewność że w końcu będzie padać i lepiej żebyś miał parasol, którym w tym wypadku są oszczędności które uratują Cie przed wysokoprocentową pożyczką lub potrzeba sprzedawania swoich inwestycji.
SPOSOBY NA OSZCZĘDZANIE:

 1. Jak oszczędzać na jedzeniu
 2. Jak zaoszczędzić na prądzie
 3. Jak zaoszczędzić na wodzie
 4. Eco driving
 5. Tani obiad
 6. Jak zaoszczędzić krocie na czynszu

KROK TRZECI:
Stopniowo obniżaj swoje wydatki i staraj się zwiększać dochody, powtarzaj ten krok wielokrotnie. Jeżeli masz jakieś kredyty spłać je wszystkie zaczynając od najmniejszego kredytu który będzie najłatwiej i najszybciej spłacić do największego niezależnie od tego jakie kredyt ma oprocentowanie. Już tłumacze jeżeli masz trzy lub więcej kredytów  pierwszy na 1000zł a drugi na 2000zł oba oprocentowane na 6%   i trzeci na 4000 z rocznym oprocentowaniem na 8% spłać pierw jak najszybciej kredyt na 1000zł później ten na 2000zł a na końcu największy kredyt, mimo że ma największe oprocentowanie w skali roku zapłacisz za te wszystkie 3 kredyty łącznie mniej odsetek niż jakbyś spłacał wszystkie 3 tyle samo czasu. Gratuluje spłaciłeś kredyty i dzięki oszczędnością na czarną godzinę nie musiałeś brać kolejnych kredytów.

KROK CZWARTY:
Specjaliści finansowi zgodnie twierdzą że każdy powinien mieć oszczędności które pozwolą mu przeżyć od 3-6msc w przypadku kiedy utraciłby swoją pracę, takie oszczędności nazywamy poduszką finansową.

KROK PIĄTY
W dalszym ciągu starasz się obniżać swoje koszta i zwiększać dochody, nie masz kredytów do spłacania i masz odłożoną sumę co najmniej 3 twoich miesięcznych kosztów życia. Pora na inwestowanie kolejnych oszczędności. Pamiętaj że poduszka finansowa nie służy do inwestycji tylko do ochrony Ciebie i twoich inwestycji , nie odkładaj jej nigdzie indziej niż na zwykły rachunek oszczędnościowy z którego możesz wypłacić pieniądze bez narażania się na stratę zarobionych odsetek tak jak w przypadku lokaty czy funduszu lub sprzedaży akcji na giełdzie w momencie kiedy ich cena może być nawet poniżej kursu twojego ich zakupu!

5 komentarzy:

 1. Oszczędzać trzeba z głową.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszystko trzeba robić z głową. 6 miesięcy to sporo kasy, ale warto to mieć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zacząłem się interesować tego typu metodami krótko po tym jak popadłem w długi. W pewnym momencie postanowiłem nie czekać na postępowanie komornicze... Zaciągnięta przeze mnie pożyczka na dowód na spłatę zadłużenia rozbita na kilka rat pozwoliła mi rozbić problem na kilka miesięcy. PRzez ten czas oszczędzałem i pracowałem 20 godzin miesięcznie więcej. Wszystkie długi trzeciego miesiąca spłaciłem.

  OdpowiedzUsuń
 4. ja się sugeruje tym że warto zaplanować swój miesięczny budżet. wypisać na kartce orientacyjne wydatki na rachunki (prąd, woda, gaz oraz internet), spłacanie kredytu, załadowanie telefonu. Jak i również warto wpisać ile wydajemy na jedzenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pożyczki Firmy pozabankowe https://www.netpozyczka24.pl/

  OdpowiedzUsuń