poniedziałek, 29 września 2014

Budżet Domowy

Życie bez budżetu domowego jest jak wycieczka przez cały świat bez mapy, da się ale będzie drogo;)  Mimo to mało kto z nas prowadzi budżet domowy,George W.Bush powiedział kiedyś "It's clearly a budget. It's got a lot of numbers in it."  (To na pewno budżet. Jest w nim pełno liczb) Polakom budżet również kojarzy się z czymś skomplikowanym a Ci którzy go prowadzą  tylko z państwem lub wielkimi firmami albo totalną ostatecznością kiedy "wpadną w długi" nie do wyjścia ale wtedy jest już na to późno (Nigdy nie jest za późno na budżet) Dave Ramsey mówi że budżet to po prostu "Mówienie swoim pieniądzom gdzie mają iść zamiast zastanawiania się gdzie uciekły" 
Po co komu budżet?
Po pierwsze żeby w końcu przestać żyć od pierwszego do pierwszego, dzięki temu że dowiemy się na co wydajemy pieniądze,wyeliminujemy impulsywne zakupy i znajdziemy miejsca do cięcia kosztów, pomoże to też ustalić i priorytetyzować finansowe cele i spać spokojnie zamiast martwić się o rachunki a nawet w końcu coś odłożyć mimo ze teraz wydaje się że niema z czego. Brzmi korzystnie?
Jak zacząć?
Wystarczy długopis i kartka na której zaplanujemy nasze przychody i wydatki wiele osób odkłada to co im zostanie na koniec podliczenia ale lepszą metodą jest traktowanie swoich oszczędności jak "stałego co miesięcznego wydatku" zupełnie jakby były rachunkiem do zapłacenia. Powyższa metoda nazywana jest "Płaceniem pierw sobie" możesz przeczytaj o tym więcej tutaj ale prawdziwym wyzwaniem nie jest zaplanowanie budżetu a faktyczne trzymanie się go tak żeby cały plan się nam nie posypał. Kolejnym krokiem jest wprowadzanie minimalizowanie kosztów tam gdzie widzimy potencjalne oszczędności. Pamiętaj żeby na początku szybko się nie zniechęcać, budżety sypią się nawet Państwom a może jednak w szczególności państwom hehe. Poniżej mam dla Ciebie link do pobrania z dokumentem do stworzenia prostego budżetu napisanego prze zemnie w MS Office Excel w razie jakichkolwiek problemów pisz w komentarzach na pewno chętnie odpowiem
Linki do pobrania Budżet1.0
Zippyshare.com
Chomikuj.pl 

5 komentarzy:

 1. Budżet jest potrzebny każdemu. Tylko tak na prawde wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy i nie wie ile traci.

  OdpowiedzUsuń
 2. Najgorzej jak się kupuje bez planu i potem jest problem.
  Warto przeglądać darmowe ogłoszenia i nie przepłacać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Konkretny wpis! Wszystko ładnie i zrozumiale opisane. Moja przygoda z ustawieniem mojego budżetu domowego do porządku zaczęła się już jakiś czas temu, nie cały miesiąc. Ale czytając Twój wpis, dotarło do mnie nad czym muszę popracować. Niedługo koniec miesiąca, także na początku stycznia zdam relacje jak mi poszedł pierwszy miesiąc, dziękuje i pozdrawiam Jola.

  OdpowiedzUsuń
 4. Planowaniem budżetu domowego zajmuje się mój partner i jest w tym dosyć skrupulatny - na wszystko nam starcza i wiedzie się nieźle :) Jedynie na większe, nieprzewidziane i pilne wydatki czasem przydaje się darmowa chwilówka, którą szybciutko spłacamy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Planowanie domowego budżetu to ważne zadanie i od tego powinno się zaczynać miesiąc. Oczywiście wszystkiego zaplanować się nie da, ale ważne by każdy wydatek zapisywać.

  OdpowiedzUsuń