czwartek, 25 września 2014

Niewiarygodne 85% Polaków nie oszczędza nic na emeryturę

Okazuję się ze ogromna większości Polaków w żaden sposób nie dba o swoją przyszłość ( No dla mnie szok po prostu;> )
Chce Ci dziś przedstawić badania Millward Brown dla Polskiej Izby Ubezpieczeń i Komitetu. Wynika z nich że tylko 15% Polaków oszczędza na emeryturę przy czym 59% robi to w ramach III filaru a 15% oszczędza na indywidualnych kontach emerytalnych (IKE) a co czwarty odkłada na lokatach bankowych. Dlaczego tak się dzieje? Większość twierdzi że niema z czego odkładać lub ze jest jeszcze dla nich na to za wcześnie, tak jasne dobrze wiemy jak będzie z tym za wcześnie później...wtedy będzie już za późno ;)
Poszedłem z moim gmeraniem na temat oszczędzania Polaków o krok dalej i całkowicie zaskakująco ;) okazuje się że Polacy nie tylko nie oszczędzają na emeryturę my nie oszczędzamy wcale Livin' la Vi da Loca baby. Aż 37% Polaków niema żądnych oszczędności, a 24% odłożyło tylko 1 pensje jako tzw poduszkę finansową albo tak zwaną kasę na czarną godzinę i nic ponad to. Teoretycznie wynika z tego że pozostałe 39% odkłada regularnie? NIE!  35% polaków oszczędza jak zostanie im coś na koniec miesiąca, 23% z nas robi to tylko gdy wpadną im na konto dodatkowe ponadplanowe pieniążki (czyżby zwrot podatku? ;D) i znowu 15% robi to regularnie oszczędzając choć małe kwoty. Ale co z tego skoro 20-35% Polaków oszczędza na zakup sprzętu domowego lub wakacje, drugie tyle na dom a około 10% na nowy samochód. Popularne jest też oszczędzanie na przyszłość dzieci robi to około 20% z nas i między 5-15% zależnie od badań oszczędza na emeryturę. Swoja drogą jak widzicie strasznie ciężko jest określić dokładne dane tego ostatniego co badanie to inny wynik. Ale myślę ze można spokojnie powiedzieć że jeżeli co miesiąc regularnie  oszczędzasz przynajmniej 10% swoich dochodów na długofalowy cel taki jak przyszłość twoja lub twojej rodziny należysz do grona maksymalnie 1 na 10 polaków którzy oszczędzają.

A na co ty oszczędzasz? zachęcam do komentowania! Oraz zobaczenia mojego artykułu na temat oszczędzania  kliknij tutaj ->Jak oszczędzać?

3 komentarze:

  1. Ja oszczędzałam ale niestety choroba stanęła mi na drodze i oszczędności szybko stopniały. Teraz potrzebowałam ostatniej transzy pieniędzy nie maiąłam czasu na formalności w banku dlatego zdecydowanym się na ferratum bank.PO 10 min pieniądze były na koncie, a co najważniejsze warunki od początku były czytelne

    OdpowiedzUsuń
  2. Choroby niestety bardzo często są numerem 1 jeżeli chodzi o uszczuplanie oszczędności a numer dwa to utrata pracy, ale niema co się wstydzić poprosić rodziny o pomoc lepsze to niż brać kredyt z banku. Pomijając fakt ze komentarz wygląda troszkę jak reklama ;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja również wspomagam się czasami nie tyle klasycznymi kredytami bankowymi, co chwilówkami, które spłacam zazwyczaj w przeciągu kilku, maksymalnie kilkunastu dni (dla zainteresowanych, polecam https://www.credy24.pl/), dzięki czemu nie ponoszę żadnych kosztów. Ale myślę że powinnam zacząć już oszczędzać.

    OdpowiedzUsuń